اسباب کشی و تأثیر آن بر کودکان

تأثیر اسباب کشی بر کودکان ، یکی از دغدغه‌های مهم والدین در هنگام اسباب کشی است. کودکان اغلب به محل زندگی خود، دوستانی که در آن محله دارند و … یک حس وابستگی دارند.

این امر سبب می‌شود تا اسباب کشی برای آن‌ها توأم با ترس و نگرانی باشد. ترس‌هایی مانند ترس از دست دادن دوستان، مواجه شدن با یک محله جدید، خالی شدن اثاثیه خانه و … می‌تواند از این قبیل نگرانی‌ها باشد.

این موضوع نمودهای متفاوتی در کودکان با گروه‌های سنی متفاوت دارد. این تشویش و نگرانی در کودکان می‌تواند با علائمی همراه باشد. همچنین می‌تواند کاملاً بدون علامت باشد. اما وجود استرس اسباب کشی برای تمام سنین بدیهی است.

والدین باید این تشویش و نگرانی را در فرزندان خود تشخیص دهند و با بکار بستن راه‌کارهایی، این اضطراب و نگرانی را کاهش دهند. در ادامه این مطلب با علائم و نشانه‌های تأثیرات اسباب کشی بر کودکان آشنا خواهیم شد.

سپس تأثیرات آن را در سه گروه سنی زیر 5 سال، کودکان مدرسه‌ای و نوجوانان بررسی می‌کنیم و راه‌کارهایی را برای آن ارائه می‌دهیم. سپس به ارائه راه‌کارهایی برای کاهش این استرس خواهیم پرداخت.

علائم و نشانه‌های تأثیر اسباب کشی بر کودکان

اسباب کشی همواره حتی برای بزرگسالان نیز با استرس و تنش همراه است. به‌ویژه اگر مدت طولانی را در یک خانه و محله زندگی کرده باشید.

اما این تشویش و نگرانی در کودکان درجه‌های مختلف دارد. برای مثال وقتی همزمان هم خانه و هم محله‌ای که در آن ساکن هستند تغییر می‌کند؛ تشویش و نگرانی در کودکان بیشتر خواهد شد. تأثیر اسباب کشی بر کودکان، دارای علائم و نشانه‌هایی است.

این علائم و نشانه‌ها می‌توانند شامل:

  1. مکیدن انگشتان
  2. شب ادراری
  3. بی‌قراری و وابستگی زیاد به پدر و مادر
  4. امتناع از خوردن غذا
  5. پرخاشگری
  6. مشکلات تمرکزی
  7. معده درد و سردرد

و … باشند. این مشکلات اغلب در تایم کوتاهی اتفاق می‌افتند. برای مثال می‌توانند از زمانی که تصمیم به اسباب کشی می‌گیرید ایجاد شوند و تا چند ماه بعد از اسباب کشی نیز ادامه پیدا کنند.

 

تأثیر باربری بر کودکان

تأثیر اسباب کشی در کودکان 5 سال و کمتر

کودکان زیر 5 سال اغلب به مدرسه یا پارک‌ها و سرای محل رفت و آمد ندارند. از همین رو شناخت کمتری نسبت به آن دارند و همچنین دوستان خاصی نیز ندارند.

از همین رو امر اسباب کشی برای آن‌ها بسیار ساده‌تر است. تأثیر اسباب کشی بر کودکان در این دوره، تنها به والدین آن‌ها بستگی دارد.

اگر اضطراب و تشویش والدین در هنگام اسباب کشی زیاد باشد؛ کودکان نیز دچار اضطراب خواهند شد. برای کاهش استرس اسباب کشی در کودکان زیر 5 سال، کافی است داستان‌های جالبی از محل زندگی و اتاق جدیدش تعریف کنید.

از کودکان خود در امر بسته بندی کمک بگیرید. برای مثال از آن‌ها بخواهید لوازم خود را داخل جعبه یا کارتنی خاص بسته بندی نمایند.

اغلب افراد برای خوشحال کردن و کاهش استرس در کودکان به آن‌ها وعده‌هایی می‌دهند. به یاد داشته باشید که وعده‌هایی که عملی نیستند را به کودکان ندهید. زیرا این عامل حس اعتماد به شما را در کودکانتان از بین خواهد برد.

بسیاری از افراد نیز به کودکان خود وعده تعویض وسایل و لوازم و خرید تخت و اسباب بازی نو را می‌دهند. این در حالی است که لوازم جدید احساس عدم امنیت را در کودک ایجاد می‌کنند.

تأثیر اسباب کشی بر کودکان مدرسه‌ای

تأثیر اسباب کشی بر کودکان مدرسه‌ای بسیار زیاد است. روزهای اول مدرسه به خودی خود با تنش‌هایی همراه است. به‌ویژه اگر توأم با وارد شدن به یک فضای جدید و  مواجهه با کودکان جدید باشد.

برای بهتر شدن این رویه می‌توانید اواسط تابستان را برای اسباب کشی انتخاب کنید. در این زمان کودک شما از حال و هوای مدرسه خارج شده است و همچنان زمان زیادی را برای آشنایی با محله جدید دارد.

پس از اسباب کشی به محله جدید نیز می‌توانید، کودک خود را به باشگاه، پارک یا سرای محله ببرید و فرصتی را برای پیدا کردن دوستان جدید برای او ایجاد کنید.

 

تأثی اسباب کشی بر کودکان

تأثیر اسباب کشی بر نوجوانان

تأثیرات اسباب کشی بر نوجوانان به مراتب از تأثیر اسباب کشی بر کودکان بیشتر است. نوجوانان اغب وابستگی بیشتری به دوستان خود دارند. از همین رو از دست دادن دوستان برای آن‌ها بسیار دشوارتر خواهد بود.

همچنین فرآیند دوست‌یابی در سنین بالاتر بسیار دشوارتر از کودکان است. اغلب نوجوانان برای اینکه درک خود را از تصمیم خانواده برای اسباب کشی نشان دهند، ناراحتی خود را بروز نمی‌دهند.

بهترین راه برای کمک به نوجوانان گوش دادن به حرف‌ها و نگرانی‌های آنان است. سعی کنید در حین انجام این کار از نصیحت کردن پرهیز نمایید.

چگونه از تأثیر اسباب کشی بر کودکان بکاهیم؟

برای کاهش میزان تأثیر اسباب کشی بر کودکان، ابتدا باید فشار و استرس را از دوش خود بردارید. برای این کار بهتر است از خدمات یک شرکت باربری معتبر و مطمئن استفاده کنید. امروزه شرکت‌های باربری خدماتی همچون، بسته بندی، کارگر اسباب کشی، بیمه باربری و .. را به خدمات خود افزوده‌اند. این عوامل سبب می‌شود تا با سپردن فرآیند اسباب کشی به یک باربری معتبر استرس ناشی از آن را کاهش دهیم.

یک چک لیست اسباب کشی تهیه کنید. برنامه‌ریزی درست و دقیق برای این فرآیند به شما در کاهش استرس کمک می‌کند و فرزند شما نیز در پی آن استرس کمتری خواهد داشت.

بهتر است فضای خانه جدید را به کودک نشان دهید. همچنین اتاق جدید او را مطابق با میل سلیقه خودش رنگ بزنید و آماده کنید.

استراحت و خواب کافی برای شما و کودکتان لازم است. دقت کنید که فرآیند اسباب کشی سبب نشود تا از خواب کودک خود غافل شوید.

بهتر است کودک را در روز اسباب کشی در منزل یکی از اقوام، مانند پدربزرگ و مادربزرگ قرار دهید. این امر سبب می‌شود تا خستگی روز اسباب کشی کودک شما را پرخاشگر نکند.

سعی کنید آن‌ها را بطور مستقیم به مدرسه نفرستید و فرصت کافی برای آشنایی با محیط را در اختیار او قرار دهید.

سعی کنید در ماه‌های اول پس از اسباب کشی وقت بیشتری را با فرزندان خود سپری کنید و او را بیشتر با پارک‌ها و فضای بازی که در محل سکونت جدید قرار دارد آشنا کنید.

به نظرات کودکان خود توجه کنید. اگر توانایی مالی تعویض برخی لوازم و انجام خواسته‌های او را ندارید. این موضوع را با منطق به کودک خود توضیح دهید.

از آن‌ها در مورد چیدمان و دکوراسیون منزل کمک بخواهید. برخی کارهای کوچک را به فرزندان خود بسپارید. بطورکلی با سهیم کردن کودک در اسباب کشی، این کار را برای او لذت‌بخش کنید.

نتیجه گیری:

تأثیر اسباب کشی بر کودکان ممکن است مثبت یا منفی باشد. این امر در گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. شما به‌عنوان والدین باید تنهایی کودک یا نوجوان خود را مدیریت کنید. اما به نحوی که به آن‌ها احساس ترحم دست ندهد.

کاهش استرس خودتان و خوشحال بودن شما از اسباب کشی می‌تواند، سبب آرامش خاطر فرزندتان شود. از همین رو می‌توانید بخش‌هایی از امر اسباب کشی را به شرکت باربری بسپارید.

اتوبار و باربری دادمان بار یک شرکت قدیمی و معتبر در امر اسباب کشی است. این مرکز کلیه خدمات اسباب کشی را ارائه می‌دهد و با برنامه‌ریزی درست برای کاهش استرس شما تلاش می‌کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09191142248
تماس با ما 
×