راهنمای نوشتن چک لیست اسباب کشی

بهترین برنامه‌ریزی برای زمان باربری و حمل اثاثیه منزل، نوشتن چک لیست اسباب کشی است. چک لیست در واقع یک برنامه کوچک از مجموعه کارهایی است که باید برای رسیدن به یک هدف خاص انجام شوند.

بهترین روش برای یک اسباب کشی آسان برنامه‌ریزی برای آن است. این برنامه‌ریزی با نوشتن یک چک لیست مناسب به‌راحتی انجام می‌شود.

اسباب کشی

اما اغلب افراد نمی‌دانند که چک لیست مناسب برای این کار را چگونه تهیه کنند. از همین رو، راهنمای نوشتن چک لیست اسباب کشی را به نگارش در آورده‌ایم تا از طریق آن بتوانید چک لیست مناسب خود را برای این کار تهیه کنید.

این امر سبب می‌شود، روند سخت و طاقت فرسا اسباب کشی به امری ساده‌تر تبدیل شود. همچنین با انجام کارها مطابق چک لیست، جزییات فراموش نخواهند شد.

 

روش ایجاد چک لیست اسباب کشی

اولین و مهم‌ترین کار برای نوشتن چک لیست اسباب کشی، مشخص کردن محل نوشتن آن است. بسیاری از ما عادت داریم که یادداشت‌های روزانه را در کامپیوتر خود به ثبت برسانیم.

برخی نیز از تلفن همراه یا نرم افزارهایی مانند To Do و … برای این کار استفاده می‌کنیم. اما توصیه ما همواره این است که چک لیست اسباب کشی را در دفترچه یادداشت خود ایجاد کنید تا همه‌جا همراهتان باشد.

 1. کارهای خود را اولویت بندی کنید.

اولین مرحله برای ایجاد یک چک لیست مناسب اولیت بندی کارها است. برای جا به جایی از یک منزل به منزل دیگر چه کارهایی باید انجام شود. صورت کلی این کارها را یادداشت کرده و ترتیب آن‌ها را مشخص کنید، سپس وارد جزییات کار شوید. برای مثال:

 1. منزل جدید باید از نظر تأسیسات بررسی شود. اگر بخشی نیاز به تعمیر دارد، تعمیر آن باید پیش از اسباب کشی انجام شود.
 2. یک اتوبار یا باربری مناسب برای حمل اثاثیه منزل انتخاب شود.
 3. وسایل منزل را بسته بندی کنید.
 4. ترتیب بازکردن وسایل در خانه جدید باید برنامه‌ریزی شود.

به‌طورکلی، چهار کار فوق باید برای یک اسباب کشی انجام شوند. اما هر یک از این امور دارای زیر مجموعه‌هایی هستند که باید چک لیستی جداگانه برای انجام آن‌ها تهیه شود.

 

چک لیست بررسی ساختمان منزل جدید برای اسباب کشی به آن

 

به یاد داشته باشید که منزل جدید شما خانه قبلی فرد دیگری بوده است. این فرد با تمام جزییات و ایرادات این خانه آشنا بود و روش استفاده از آن را می‌دانست.

اما شما از شرایط خاص ساختمان جدید اطلاعی ندارید. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد آشفتگی پس از اسباب کشی، لازم است بخش‌های مختلف ساختمان را بررسی کرده و شرایط را برای سکونت خود محیا کنید. از همین رو، ابتدایی‌ترین بخش چک لیست اسباب کشی باید به امور مربوط به بررسی ساختمان جدید و رفع ایرادات آن اختصاص داده شود.

 1. بررسی وضعیت ظاهری خانه نظیر: رنگ، ترک دیوارها، نم و نشتی و برطرف کردن این ایرادات
 2. بررسی تأسیسات، شامل پکیج، آبگرمکن، رادیاتور، کولر، برق ساختمان، دوربین مدار بسته و …
 3. بررسی لوله‌های ساختمان از لحاظ وجود نشتی، گرفتگی و …
 4. بررسی تجهیزات آشپزخانه شامل هود، گاز رومیزی، فر توکار
 5. بررسی وضعیت کاشی و سرامیک کف، کاشی و سرامیک حمام و سرویس بهداشتی از لحاظ وجود ترک، لقی، آسیب، نفوذ نم و …
 6. بررسی شیرهای آب نظیر، شیر آشپزخانه، حمام و دستشویی و سایر قسمت‌های منزل (پیچ این شیرها ممکن است هرز شده باشند و پوسیدگی سبب نشتی آن‌ها شود. بنابراین از بررسی آن‌ها غافل نشوید)
 7. بررسی لامپ‌ها، لوسترها و … (اگر بخش‌هایی از ساختمان، همانند بالکن فاقد لامپ است، لامپ مناسب را برای آن تهیه نمایید چراکه در روز اسباب کشی به شدت به نور و روشنایی نیاز خواهید داشت)
 8. بررسی ساختمان از نظر وجود آب (فشار آب در برخی ساختمان‌ها کم است از همین رو نیاز است که برای استفاده از آب، از پمپ استفاده شود. قبل از باربری و اسباب کشی در این رابطه از همسایه‌ها پرس‌وجو کنید و اگر ساختمان به پمپ احتیاج دارد، آن را پیش از اسباب‌کشی تهیه و وصل نمایید)
 9. پس انجام امور فوق، منزل جدید را کاملاً تمیز نمایید. ترجیحاً دمپایی‌های تمیز جلوی در قرار دهید تا کف در اثر تردد اعضای خانواده مجدداً کثیف نشود.
 10. در چک لیست اسباب کشی خود، محل قرارگیری جعبه‌های مختلف را در خانه جدید مشخص نمایید. حتی‌المقدور در هر قسمت پارچه‌ای برای قرار دادن وسایل روی آن، پهن نمایید تا کف کثیف نشود.
 11. کابینت‌ها را تمیز کنید تا بتوانید بسته‌های مربوط به آشپزخانه را درون کابینت‌ها جای دهید.

نکته:  اگر در قصد جا به جایی در فصل تابستان را دارید، حتماً کولر را کنترل نمایید. اگر کولر شما از نوع گازی است از یک سرویس‌کار بخواهید آن را برسی نماید.

اگر از کولرهای آبی استفاده می‌کنید، شیر انتقال آب، پوشال کولر، موتور کولر و … را به دقت بررسی کنید.

 

چک لیست مربوط به نحوه بسته بندی لوازم

 

پس از بررسی ساختمان، نوبت به ایجاد یک چک لیست مناسب برای بسته‌بندی وسایل خانه قدیمیتان می‌رسد. این مهم‌ترین چک لیست اسباب کشی محسوب می‌شود.

این امر تا حد زیادی به اولویت‌های شما بستگی دارد. به‌طورکلی می‌توانید بسته‌بندی لوازم را از موارد غیرضروری که کمتر به آن‌ها احتیاج است، شروع کنید. ترتیب بسته‌بندی به خود شما بستگی دارد. اما بهتر است برای انجام این کار:

1) کارتن به اندازه کافی تهیه شود.

2) محل قررگیری کارتن در منزل جدید و محتویات کارتن روی آن‌ها نوشته شود. این امر کمک می‌کند تا کارگر مربوط حتی‌المقدور کارتن‌ها را در جای مناسب قرار دهد. همچنین اگر محتویات هر بسته مشخص باشد، نیازی نیست برای پیدا کردن چیزی در آن‌ها، تمام بسته‌ها را باز کنید.

3) برای بسته‌بندی ظروف و وسایل شکننده، حتماً آن‌ها را داخل نایلون‌های حباب‌دار، روزنامه یا کاغذ قرار دهید و عبارت شکستنی را روی بسته آن با رنگ قرمز درج کنید.

4) اگر بتوانید یک کارتن بزرگتر برای قرار دادن وسایل مربوط به هر بخش در آن بیابید کار شما بسیار ساده‌تر خواهد شد. برای مثال، تمام وسایل خرده‌ریز اتاق خواب را بسته‌بندی کرده و آن‌ها را داخل یک بسته بزرگتر قرار دهید. این امر سبب می‌شود به جای حمل چند بسته کوچک، یک بسته بزرگ را حمل نمایید. همچنین به دلیل مرتب‌تر بودن این بسته‌ها، جای کمتری را می‌گیرند.

5) وسایل بلااستفاده و لباس‌های قدیمی خود را دور بیاندازید.

6) سعی کنید که مواد خوراکی ‌تر را تا حد امکان مصرف کنید.

7) مواد خوراکی خشک را در بسته‌بندی قرار دهید و آن را در دسترس بگذارید.

8) برای جا به جایی موادغذایی فاسدشدنی مانند گوشت و مرغ و ماهی، اجازه بدهید که کاملاً یخ بزنند. سپس از یخچال‌های مسافرتی، برای حمل آن‌ها استفاده نمایید.

9) لوازم برقی که نیاز به تعمیر دارند را پیش از اسباب کشی تعمیر نمایید.

10) یکی از موارد چک لیست اسباب کشی خود را به تحویل لباس‌هایی که به خشک شویی داده‌اید یا اشیایی که برای تعمیر سپرده‌اید اختصاص دهید.

11) درب کشوها و کمدها را با چسب سفت کنید تا در حین اسباب کشی، باز نشوند.

12) برای بسته‌بندی لوازم برقی از کارتن مربوط به همان کالا استفاده کنید. در غیر این‌صورت، آن را کاملاً با استفاده از نایلون حبابدار محافظت کنید.

13) برای مواردی مانند شارژر لپ تاپ و گوشی، داروها، اسناد و … که ممکن است فراموش شوند یک جای مخصوص و در دسترس در نظر بگیرید.

14) حتی‌المقدور اسناد و مدارک را با وسیله نقلیه شخصی خود حمل نمایید.

اسباب کشی

چک لیست مناسب برای انتخاب شرکت باربری

 

چک لیست اسباب کشی تنها شامل موارد قابل بسته‌بندی، بررسی منزل جدید و … نمی‌شود. بلکه باید برای انتخاب شرکت باربری موردنظر نیز چک لیستی تهیه شود. انتظار شما از یک شرکت باربری چیست؟

آن‌ها را بر اساس اولویت درجه‌بندی کنید و بر اساس آن یک مجموعه معتبر را برای ارائه خدمات انتخاب نمایید. این لیست می‌تواند شامل:

 1. قیمت و هزینه باربری
 2. وقت شناس بودن شرکت باربری
 3. مسافت شرکت باربری تا منزل شما
 4. ماشین مناسب برای حمل وسایل

و … باشد. این کار را حداقل یک ماه پیش از اسباب کشی انجام دهید و تاریخ و ساعت اسباب‌کشی را مشخص نمایید. همچنین گنجایش ماشین را نسبت به وسایل خود بسنجید. اگر ماشین گنجایش لوازم شما را نداشته باشد مجبور به باربری دو مرحله‌ای خواهید شد. این امر هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد.

 

چک لیست مناسب برای اولیت‌بندی کارها پس از اسباب‌کشی

 

سخت‌ترین قسمت اسباب کشی مربوط به زمانی است که وسایل را در خانه جدید خود خالی کرده‌اید. هرچقدر چک لیست اسباب کشی شما کامل باشد، اگر بخش مربوط به اولویت‌بندی چیدمان وسایل و … را نداشته باشد، کامل نیست.

1) منزل قدیمی خود را کاملاً چک کتید تا وسایلی در آن جا نگذاشته باشید. حتی‌المقدور این کار را یک روز قبل از تحویل خانه انجام دهید.

2) محل قراردادن هر وسیله را روی آن یادداشت کنید و سعی کنید این وسایل را در همان ابتدا به محل مورد نظر منتقل کنید.

3) وسایل بزرگ را در گوشه‌ای مشخص قرار دهید تا جای زیادی نگیرند.

4) در ابتدای کار وسایل برقی مانند یخچال را متصل کنید تا هم جای کمتری بگیرند و هم بتوانید موادغذایی خراب‌شدنی را زودتر در آن قرار دهید.

5) اتاق خواب مربوط به هر فرد را از قبل مشخص کنید و پس از انتقال وسایل مربوط به آن، از افراد بخواهید اتاقشان را مرتب کنند.

6) وسایلی مانند ظروف شکستنی را به کابینت مخصوص منتقل کرده و آن‌ها را پس از پایان اسباب‌کشی بچینید.

7) پس از خلوت کردن پذیرایی و قرار دادن کارتن مربوط به هر بخش در همان بخش، سالن پذیرایی را مرتب نموده و سپس به سراغ ادامه کار بروید.

 

نتیجه‌گیری:

ما تلاش کردیم که در مقاله راهنمای نوشتن چک لیست اسباب کشی، تا حد زیادی شما را با مواردی که باید در این لیست بگنجانید، آشنا کنیم.

اما نوشتن یک چک لیست دقیق و اولویت‌بندی کارها و شرایطی که در آن قرار دارید، به خودتان بستگی دارد. بهترین راه برای یک اسباب کشی راحت، نظم و برنامه‌ریزی برای آن است.

بنابراین اگر قصد دارید که اسباب کشی ساده و بی‌دردسری را پشت سر بگذارید؛ بهتر است آن را  از پیش برنامه‌ریزی کنید.

 

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در دادمان بار تماس بگیرید

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09191142248
تماس با ما 
×