روش های حمل مواد غذایی در اسباب کشی

وقتی صحبت از حمل مواد غذایی در اسباب کشی می‌شود، همگی ما راه‌کارهایی را برای جابه‌جایی این‌گونه مواد در ذهن داریم. اما تنش و استرس اسباب کشی به‌گونه‌ای است که می‌تواند تمام این راه‌کارها را به یک باره از ذهن ما پاک کند. بنابراین مرور آن‌ها می‌تواند کمک بسیار خوبی در روز باربری باشد.

روش های حمل مواد غذایی در اسباب کشی

مواد غذایی به چند دسته تقسیم می‌شوند. برای بسته بندی آن‌ها در روز اسباب کشی می‌توان، این مواد را در دو دسته کلی قرار داد. موادغذایی فاسد شدنی و مواد غذایی فاسد نشدنی.

مواد غذایی فاسدشدنی اغلب مواد غذایی هستند که برای نگهداری از آن‌ها نیاز به یخچال داریم. در دسته دوم، مواد غذایی قرار می‌گیرند که برای نگهداری از آن‌ها نیازی به سرما و یخچال نیست.

اغلب تصور می‌شود که جا به جایی و حمل این نوع مواد غذایی کار بسیار ساده‌ای است؛ اما این تصور کاملاً غلط است. نحوه بسته بندی مواد غذایی در اسباب کشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بجز مواد غذایی فاسد شدنی، بسته بندی مواد غذایی فاسد نشدنی نیز دارای اهمیت است؛ چراکه اگر این مواد به‌درستی بسته بندی نشوند، ممکن است در روز باربری از بین بروند.

 

نحوه بسته بندی و حمل مواد غذایی فاسد شدنی در روز اسباب کشی

 

موادغذایی فاسدشدنی آن دسته از مواد غذایی هستند که در یخچال نگهداری می‌شوند. این موادغذایی نیز به چند دسته متفاوت شامل گوشت و مرغ، میوه و سبزی و … تقسیم می‌شوند.

در وهله اول توصیه می‌شود که موادغذایی فاسد شدنی نظیر میوه و سبزیجات را پیش از جا به جایی مصرف کنید. مسلماً تاریخ باربری شما از پیش مشخص شده است.

بنابراین بهترین راه این است که برنامه غذایی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید مواد غذایی فاسدشدنی را در مدت زمان باقی مانده مصرف کنید.

  • استفاده از یخچال فامیل و آشنا

بهترین راه برای حمل مواد غذایی در اسباب کشی ، موکول کردن زمان جابه‌جایی این مواد به پس از اسباب کشی است. بخصوص اگر موادغذایی، فاسدشدنی هستند. بهترین راه کمک گرفتن از دوست و آشنا برای نگهداری از این مواد برای مدتی کوتاه است.

اگر گوشت، مرغ و سبزی یخ‌زده دارید؛ از اقوام خود بخواهید که آن‌ها را برای مدت یک روز برای شما نگه دارند. سپس در اولین فرصت پس از انجام باربری ، یخچال خود را در جای مناسب قرار داده و آن را به برق متصل نمایید تا بتوانید، موادغذایی خود را به آن منتقل کنید.

  • استفاده از یخچال‌های فومی

یخچال‌های فومی یا مسافرتی بهترین وسیله‌ای هستند که می‌توان برای حمل مواد غذایی در اسباب کشی از آن استفاده کرد. به‌ویژه اگر این مواد یخ‌زده باشند. پیش از اسباب کشی دمای فریزر را تا جایی که ممکن است پایین بیاورید تا موادغذایی به‌خوبی یخ بزنند.

سپس آن‌ها را در روز باربری ، داخل یخچال فومی قرار داده و به منزل جدیدتان منتقل کنید. این موادغذایی می‌توانند برای چندین ساعت در یخچال فومی باقی بمانند. به شرطی که درب آن را باز نکنید.

نکته: برای ماندگاری بیشتری موادغذایی در این یخچال فومی می‌توانید چند قالب یخ نیز درون آن قرار دهید.

نکته: این نوع یخچال‌ها برای حمل موادغذایی تازه مانند میوه و … نیز مناسب هستند به شرطی که پیش از استفاده محفظه آن را با قالب‌های بزرگ یخ پر کرده باشید.

  • استفاده از کلمن‌های آب

همه ما در فصل تابستان یا در هنگام مسافرت از کلمن‌های آب استفاده می‌کنیم. می‌توان گفت که این وسایل جز جدا ناشدنی منزل ما هستند.

شما می‌توانید برای حمل مواد غذایی در اسباب کشی و باربری به‌ویژه برای حمل موادغذایی یخ‌زده همچون، گوشت و مرغ و سبزیجات از این وسیله استفاده کنید.

ساختار کلمن‌ها به‌گونه‌ای است که آن‌ها را به یک عایق حرارتی تبدیل می‌کند. بنابراین اگر داخل آن‌ها یخ بریزید می‌توانند موادغذایی یخ زده را برای مدت چند ساعت درون خود نگه دارند.

 

  • استفاده از ظروف فلزی

ظروف فلزی نیز می‌توانند سرما را تا حدی درون خود حفظ کنند. ظروفی مانند آلومینیوم و استیل دارای این خاصیت هستند. هرچند که عملکرد آن‌ها هرگز مانند یخچال‌های فومی یا کلمن‌ها نخواهد شد؛ اما اگر درون آن‌ها را با یخ پر کنید می‌توانند مواد غذایی را برای چند ساعت سالم نگه‌دارند.

نکته: می‌توانید داخل ظرف فلزی را با استفاده از نوارهای پشم شیشه و چسب عایق نمایید و سپس یخ را درون آن قرار دهید. این کار سبب می‌شود تا سرما طی مدت زمان بیشتری از طریق دیواره‌های ظرف خارج شود.

 

نحوه بسته بندی و حمل مواد غذایی فاسد نشدنی در روز اسباب کشی

 

پس از سرو سامان دادن به موادغذایی فاسد شدنی، نوبت به سر و سامان دادن موادغذایی فاسد نشدنی می‌رسد. شاید تصور کنید که حمل مواد غذایی در اسباب کشی ، به ویژه حمل آن دسته از مواد غذایی که فاسد نمی‌شوند کار بسیار آسانی است.

آن‌ها را درون یک کارتن می‌ریزید و درب آن را محکم می‌کنید. اما این همه ماجرا نیست. گاهی اوقات ممکن است نوع خاصی از ماده غذایی، مانند سویا، انواع کیک، بیسکوییت و … را در یک کارتن بسته‌بندی نمایید و پس از بازکردن آن متوجه شوید که همه این مواد له شده و از بین رفته‌اند.

بنابراین در وهله اول باید لیستی از موادغذایی که در روز باربری ، حمل می‌شوند؛ تهیه کنید. مواد غذایی موجود در این لیست را از یکدیگر تفکیک نمایید.

برای مثال، ترشی، خیارشور؛ رب گوجه و … را در یک لیست قرار دهید تا بتوانید پیش از بسته‌بندی درب آن‌ها را کاملاً سفت نمایید.

روش های حمل مواد غذایی در اسباب کشی

برای چیدن مواد غذایی در یک کارتن، یک ردیف را به چیدن شیشه‌ها و یک ردیف را به چیدن پلاستیک اختصاص دهید. این امر سبب می‌شود برای بسته بندی مواد غذایی در اسباب کشی نیازی به بابل رپ یا پلاستیک‌های حبابدار نباشد.

غذاهای مورد نیاز و حاضری مانند کنسروها و … را در یک کارتن قرار دهید تا بتوانید در هنگام نیاز به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

برای حمل مواد غذایی در اسباب کشی به‌ویژه مواد غذایی همچون، ماکارونی، سویا، کیک و کلوچه و … که خاصیت شکنندگی دارند باید تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود. می‌توانید آن‌ها را داخل بابل رپ بپیچید یا کارتن مخصوصی را برای آن‌ها  در نظر بگیرید. سعی کنید این کارتن را خیلی پر و سنگین نکنید تا مواد غذایی روی یکدیگر سنگینی نکنند و له نشوند.

 

نتیجه‌گیری:

 

اگر حمل مواد غذایی در اسباب کشی ، به‌صورت صحیح اصولی انجام نشود، مطمئناً این مواد غذایی در حین باربری از بین خواهند رفت. بنابراین، روی تمام کارتن‌های موادغذایی محتویات آن را بنویسید تا در روز باربری سردرگم نشوید. موادغذایی که حاوی شیشه هستند را با استفاده از بابل رپ کاملاً بپوشانید تا در اثر برخورد با یکدیگر نشکنند.

درب تمام موادغذایی دردار را با استفاده از یک نایلون سفت نمایید تا سرریز نشوند. نوشیدنی‌های گازدار را در یک کیسه زباله یا یک کارتن کاملاً مجزا قرار دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09191142248
تماس با ما 
×